Коли йдеться про якийсь цінний втрачений для медицини рецепт або засіб народного лікування, то згадується легенда про вересовий мед. Пам'ятаєте? Секрет його приготування не був виданий ворогам і загинув разом з тими, хто володів ним.
Одразу перед очима з'являється чудова вічнозелена рослина.Верес - це рослина ніжними рожево-бузковими квіточками дзвониками. Затамувавши подих слухаєш музику бджіл, джмелині баси та милуєшся ніжним трепетом вересового квіту.
Яку ж силу таїть в собі ця стійка витривала рослина, що не боїться ні спеки, ні лютих морозів і шанується народною медициною з давніх давен? Багато рецептів втрачено. З подивом і жалем згадують старенькі бабусі, які запашні чаї готували з квітів вересу. А які наливки, вина!Чаї з вересу вживали ті пили при головному болі та головокружінні, при порушеннях кровообігу в судинах головного мозку, атеросклерозі та безсонні.
Взагалі вересові чаї та відвари застосовували проти найрізноманітніших захворювань.
Для того щоб приготувати потогінний засіб при простудах потрібно:
Взяти чайну ложку трави на склянку окропу, настояти 10 хвилин, випити за 4—5 раз протягом дня.
Користуються вересом в разі запалення сечових протоків та міхура (циститі) й запаленні передміхурової залози, сечокам'яної хвороби. Можливо це тому, що верес діє на обмін речовин в організмі, і зокрема на солевий обмін. Він сприяє виведенню з організму солей, тож значне полегшення відчувають ті, хто страждає на різні захворювання суглобів. Добре діє верес при ревматизмі з набряканням ніг та при подагрі. Вересовими чаями «відпоювали» переляк як у дітей, так і у дорослих, виводили людину з пригніченого стану, лікували розлад нервової системи.
Відваром гілок і квітів вересу самостійно або в суміші з собачою кропивою та глодом успішно лікували хронічні запальні процеси та зміни, що відбувалися внаслідок запалень у серцевому м'язі, перикарді, серцевих клапанах (2 чайні ложки, суміші на склянку води, варити 15—20 хвилин, випити за день). Верес допомагає вилікувати більшість хворіб серця.
Пропонувала народна медицина вересові відвари або настої при жовчо-кам'яній хворобі, як в'яжучий засіб від проносів, а також від катару шлунка з підвищеною кислотністю. І завжди застерігали від великих доз вересу, які діють наркотично. Багато ще дивовижно-цілющого не вивчено і не досліджено в цій рослині.
У вересі містяться речовини, які виконують наступні дії:
- протимікробну дію
- лікують рани, що важко гояться
- абсцеси (відвар у вигляді компресів)
А порошком із висушених квітів вересу присипали гнійні рани та екземи. Саму ж відварену траву накладали на забиті місця, вивихи та переломи. При ревматизмі приймали ванни з вересом, які знімали біль і набряки у суглобах. У вересових ваннах купали дітей з ознаками рахіту, а також різними висипами та виразками на тілі. Застосовували ванни при алергії та екземі. Відварами у вигляді примочок лікували опіки.
Верес — хороший медонос, який дає хоч терпкий, але цілющий мед. Ціниться він і як кормова культура. Корисний молодняку та тваринам, які дають молоко. Дубили вересом шкіри й фарбували їх у жовтий колір. Мабуть, не всі знання такого роду можуть знадобитися вам у сучасному міському житті. І все ж в «архіві» пам'яті народні лікувальні рецепти, побутові поради наших бабусь не будуть зайвими.