Народна медицина дуже нерідко звертається до лопуха при лікуванні раку. І це не вражає. Дослідженнями зараз встановлено, що алкалоїди рослини проявляють яскраву активність щодо затримки росту злоякісної пухлини.
Корінці травневого лопуха труть на тертці і їдять свіжими, при хворобі на рак шлунку.
Травень не вічний, цей унікальний вешний місяць пролітає одномоментно і чекати нового його приходу треба цілий рік.
Тому нездорові люди припасають травневі корінці про запас - сушать, роблять спиртові витяжки.
Горілчану настоянку - 8- 10 столових ложок подрібнених сухих коренів на 0,5 л горілки - після двотижневого настоювання п'ють по 1столовій ложці 3- 4рази на день при злоякісних пухлинах шлунково-кишкового тракту. Або готують раз на день водяний настій з сушеного кореня з розрахунком 1 столова ложка на склянку окропу, приймаючи по половині склянки 4- 5 разів на день перед їжею.
З іншого боку, при раку п'ють відвар суцвіть лопуха, заварюючи їх як чай, Вісім - 10 рослин на склянку.
Найсвіжіший протертий корінь кип'ятять з достатньою кількістю вершкового масла (вочевидь, не бутербродного), додають сирий жовток курячого яйця (взятого нема з птахофабрики, а від сільської курки) і їдять столовими ложками при раку внутрішніх органів. Точно такий же консистенцією змащують області, уражені шкірним рам.
Наведу в приклад ще кілька методів використання лопуха:
Сушений корінь розтирають в порошок, в рівних пропорціях з'єднують з медом і спиртом, рівно тиждень настоюють в темноті, відмінно відфільтровують. Приймають по 1 столовій ложці 3- 4 рази на день, запиваючи соком лопуха. (До речі, сік можна готувати не тільки лише з коріння, та й з усієї рослини протягом усього літа).
В інших випадках беруть рівними частинами насіння, сухе листя і корінці лопуха. 1 столову ложку консистенції заливають склянкою охолодженої кип'яченої води, ставлять на ніч у холодильник. Днем доводять до кипіння, варять на малому вогні 2- 3 хвилинки. Після охолодження проціджують. П'ють по 1 столовій ложці 3- 4рази на день незадовго перед їжею.
Для лікувальних цілей зазвичай вживають лопух великий і лопух паутинистий. Але не можна нехтувати і лопухом малим. Відвар з його листя, зібраних під час цвітіння, теж п'ють як чай при раку.
За народними прикметами і в лопуха є свої терміни збору. Листя краще брати при нарождення юного місяця, в ранкові години і до полудня. Корінці краще копати вечерком, ближче до заходу сонця, в період повного місяця.