Як самостійно виявити мастопатію: 6 симптомів, на які потрібно звернути увагу

Як самостійно визначити мастопатію?

Як самостійно визначити мастопатію?

Мастопатія є одним з найбільш поширених захворювань, з якими зіткнулися вже сотні тисяч українок. Вона виникає через порушення гормонального балансу, а також зумовлює появу пухлин та інших несприятливих проявів в молочних залозах.

У більшості випадків, мастопатію виявляють при огляді у лікаря. Однак, можливість самостійно визначити несприятливі симптоми – це не менш важлива та корисна навичка для кожної жінки.

У цій статті ми розглянемо основні признаки мастопатії, які можуть з’являтися в нашому організмі. Звертаємо Вашу увагу на те, що ці симптоми не завжди означають, що у вас є мастопатія – остаточний діагноз має ставити лише лікар.

Самомаркірована діагностика може стати симптомом не тільки мастопатії. Тому, якщо ви виявили будь-які з наступних знаків, краще звернутися до лікаря.

Як самостійно виявити мастопатію

Мастопатія – це захворювання молочних залоз, у якому зявляються зміни в їх структурі та формі. Якщо ви спостерігаєте у себе наступні симптоми, не зволікайте з візитом до лікаря.

  • Одна або обидві молочні залози стали більшими. Якщо ви помітали, що молочні залози збільшилися або здаються твердішими, ніж зазвичай, це може бути ознакою розвитку мастопатії.
  • Печіння, біль або дискомфорт в молочних залозах – це може бути також симптомом мастопатії. Уважніше розгляньте зміни на шкірі грудей та виявіть, чи є печіння чи почервоніння.
  • Незвичайні виділення з сосків, такі як кров, групки, зеленувата або жовтувата нечистоти, також можуть бути ознакою мастопатії.
  • Ямковатість або варикозність грудей можуть свідчити про те, що з молочними залозами не все гаразд. Не зволікайте з візитом до лікаря, якщо помітили ямковатість або здуття в деяких ділянках грудей.
  • Змінені форми або опухлість молочних залоз – це також може бути ознакою мастопатії. Якщо помітили зміну форм молочних залоз або відчетвертили опухлість, не зволікайте з прийняттям медичних заходів.
  • Дефектність форми сосків може бути ознакою мастопатії. Якщо замітили колибування або фрактури сосків, то варто проконсультуватись із лікарем.

Зокрема, на початкових стадіях захворювання може виявитися при пальпації молочних залоз – під час щомісяця проводіть пальпацію у вигляді самовипробування.

Симптом 1: Відчуття болю

Один з основних симптомів мастопатії – біль або дискомфорт в молочних залозах. Зазвичай він виникає перед початком менструації або в перші дні циклу, але може бути постійним. Біль може бути різного характеру – гострим, тупим, виснажливим або локалізованим в окремих ділянках молочної залози.

Також варто звернути увагу на насиченість болю – чим він сильніший, тим вище ймовірність наявності мастопатії. Крім того, біль може супроводжуватися відчуттям спраглих молочних залоз і збільшенням їх розміру.

Якщо біль триває декілька циклів або відчуття дискомфорту не пройшло після місячних, необхідно звернутися до лікаря для проведення додаткових досліджень.

Симптом 2: Виділення з сосків

Симптом 2: Виділення з сосків

Виділення з сосків може бути ознакою мастопатії. Як правило, це біла або мутна рідина, яка виходить з одного або обох сосків. Найчастіше, з’являється при натисканні на соски чи їх тривалому стимулюванні.

Також відзначається, що виділення може бути кров’янистим або жовтим, рідким або густим.

У багатьох випадках виділення з сосків не є ознакою мастопатії, проте, якщо воно з’являється регулярно або супроводжується іншими симптомами, то необхідно звернутися до лікаря.

Симптом 3: Зміни форми та розміру грудей

Симптом 3: Зміни форми та розміру грудей

Зміни форми та розміру грудей можуть бути ознакою мастопатії. Якщо ви помічаєте зміни в розмірі, формі або текстурі грудей, не слід зволікати з візитом до лікаря.

Зверніть увагу на наступні ознаки:

  • зміна форми грудей;
  • виникнення втягнень або ямок на поверхні грудей;
  • зміна контуру грудних залоз під час пальпації;
  • нерівномірність грудей за розміром або формою;
  • виникнення густих утворень;
  • поява болю під час доторкання до грудей.

Якщо ви помітили будь-які з цих симптомів, не панікуйте, але не зволікайте з візитом до лікаря. Звідси ви можете дізнатися, чи є ці зміни ознакою мастопатії, і отримати необхідне лікування.

Симптом 4: Порушення температури тіла

Порушення температури тіла можуть бути одним з ознак мастопатії. Зазвичай, такий симптом проявляється як підвищена температура тіла до 37,5-38°С. Це супроводжується загальним нездужанням, слабкістю і болями в грудях.

При порушенні температури тіла мастопатії слід звернути увагу на те, що підвищена температура може бути досить тривалим періодом часу, що відрізняє її від гострої респіраторної інфекції чи грипу, які зазвичай проходять протягом кількох днів.

Іноді тимпанометрія (вимірювання температури в ушному проході) може показати нормальну температуру, але інші показники вказують на порушення функцій організму. Тому, якщо Вам здається, що з температурою тіла щось не так, обов’язково зверніться до лікаря для діагностики та призначення лікування.

Симптом 5: З’явлення вузлів та щільності в грудях

Виявлення вузлів та щільності в грудях може свідчити про наявність мастопатії. Вузли можуть бути прозорими або же мати підозру на злоякісну природу. Варто звернути увагу на їх розмір, форму, консистенцію та рухомість. Якщо вузли тверді, безболісні та не рухомі, то їх потрібно профілювати для встановлення діагнозу.

Для самостійного виявлення вузлів та щільності в грудях можна провести пальпацію грудної залози. Цей процес може бути дещо болісним, але й дуже важливим для раннього виявлення хвороби. Пальпацію потрібно проводити на всій поверхні грудей, починаючи з пахвових впадин та закінчуючи клавікулярною зоною. Якщо відчувати щось підозріле, не потрібно затримуватися з лікуванням. Якомога швидше зверніться до лікаря.

  • Пальпацію грудей потрібно проводити регулярно.
  • Якщо відчуваєте щось підозріле, звертайтеся до лікаря.
  • Виявлення вузлів та щільності в грудях може свідчити про наявність мастопатії.
  • Вузли можуть мати підозру на злоякісну природу.

Симптом 6: Зміни внутрішньої структури грудей на УЗД

Симптом 6: Зміни внутрішньої структури грудей на УЗД

Зміни внутрішньої структури грудей можуть вказувати на наявність мастопатії. УЗД грудей може допомогти виявити такі зміни і визначити їх тип.

При мастопатії можуть відбуватися наступні зміни внутрішньої структури грудей:

  • Фіброзна тканина. Ця форма мастопатії характеризується змінами фіброзної тканини в грудях. На УЗД це проявляється як велика кількість однорідних та густих областей в грудях.
  • Кісткові пластинки. Як правило, це зміни, що спостерігаються у жінок після 50 років. На УЗД це проявляється у вигляді кісткових пластинок різної форми та розміру.
  • Цистичні зміни. Ця форма мастопатії характеризується наявністю цист на УЗД. Цисти зазвичай мають круглу або овальну форму та можуть бути одиночними або множинними.
  • Плоскі бляшки. Ця форма мастопатії характеризується пласкими, широкими бляшками. На УЗД вони відображаються як однорідні області з широкими перколяційними каналами, що можуть бути заповнені рідиною.

Якщо Ви помітили будь-які зміни в структурі грудей на УЗД, варто звернутися до лікаря для детальнішого дослідження та відповідної діагностики.

Питання та відповіді

Які симптоми можуть свідчити про мастопатію?

Одним з головних симптомів є поява вузлів або грудинок в молочній залозі. Також можна відчути біль або дискомфорт у грудях, з’явлення виділення з молочних залоз, набряк грудей або зміну їх форми, появу синців або запалень на молочній залозі.

Чи може мастопатія бути безсимптомною?

Так, у деяких випадках мастопатія може бути безсимптомною і виявлятися тільки під час профілактичного огляду або після проведення рентгенівського дослідження молочної залози.

Як часто потрібно перевірятися на наявність мастопатії?

Рекомендується проводити самообстеження грудей раз на місяць, а також проходити профілактичні огляди у лікаря-гінеколога або мамолога раз на рік. Якщо ж виникають якісь симптоми, має з’явитися негайна потреба у консультації з лікарем.

Чи потрібно здавати кров або пройти інші дослідження для діагностики мастопатії?

Діагностику мастопатії зазвичай проводять за допомогою мамографії, ультразвукової діагностики, термографії. Кров не є методом діагностики мастопатії.